Hope I – Gustaw Klimt

Die Hoffnung I 1903/ The Hope I

Nadzieja I

Hope I – obraz olejny stworzony przez Gustava Klimta w 1903 roku. Ma 189 cm x 67 cm i obecnie znajduje się w Narodowej Galerii Kanady w Ottawie. Głównym tematem tej pracy jest ciężarna kobieta, która trzyma ręce złożone nad brzuchem, blisko klatki piersiowej. Patrzy wprost na widza ma burzę włosów ozdobioną delikatnymi niezapominajkami.

W latach poprzedzających powstanie tego obrazu pokazywano ciążę w sztuce zachodniej, a Gustav Klimt był jednym z pierwszych artystów, którzy portretowali nagą kobietę w ciąży.Klimt nie pokazywał tej pracy publiczności aż do Kunstschau w Wiedniu w 1909 roku. Tematy obecne w tym obrazie są sprzeczne, takie jak narodziny i śmierć. Ciemne postacie w tle wirują wokół nagiej kobiety, jakby łącząc ideę życia, śmierci i odrodzenia.

Hope I klimt

Symbolika

Ten obraz nie tylko pokazuje śmiertelne postacie w tle, ale także potwora morskiego. Widz może dostrzec zęby potwora wraz z pazurami jak dłoń, która znajduje się dokładnie naprzeciwko brzucha kobiety i okolicy miednicy. Potwór morski ma duży ogon, który owija się wokół stóp kobiety, jakby próbował ją schwytać. Ponadto, wśród trzech chorobliwie wyglądających postaci w tle, znajduje się czaszka umieszczona bezpośrednio nad głową kobiety. Ta czaszka jest przymocowana do niebieskiego ciała o różnych kształtach, liniach i kolorach. Czaszka przedstawia śmierć i rozkład podczas gdy trzy postacie w tle symbolizują chorobę, starość i szaleństwo.

Czaszka za kobietą może być nawiązaniem do historycznej tradycji „sztuki memento mori”, która służy jako przypomnienie, że śmierć jest nieunikniona. Przekaz koncentruje się na idei, że można się rozwijać , rodzić, ale każdy dzień może przynieść śmierć. W Hope I temat życia, śmierci i odrodzenia odnosi s

ię do podobnych tematów stojących za tradycją memento mori. W sztuce memento mori często przedstawia czaszka, którą widzimy w tle Nadziei I.

Hermana – Modelka w Hope I

Do obrazu Hope I pozowała Herma, jedna z ulubionych modelek Gustava Klimta. Pewnego dnia Herma miała pozować Klimtowi, ale się nie pojawiła się. Zaniepokoił się i ostatecznie wysłał posłańca z zapytaniem czy jest chora. Odpowiedź, którą otrzymał Klimt, była taka, że Herma nie była chora, ale w ciąży. Klimt zażądał, aby podjęła pracę bez względu na to, że jest w ciąży i kiedy ją zobaczył, postanowił uczynić ją wzorem dla Hope I.

Możliwe, że ten obraz ma wydźwięk bardziej osobisty dla Gustava Klimta. W 1902 roku, na rok przed namalowaniem obrazu Hope I, Klimt miał syna Otto Zimmermanna, który zmarł. Uważa się, że być może śmierć syna Klimta zmieniła nastrój tego obrazu tworząc motyw „memento mori.” Człowiek, który był w oryginalnym szkicu, został zastąpiony przez figurkę czaszki na ostatnim obrazie.

Klimt jest znany jako artysta, który zerwał z tradycją, jeśli chodzi o sposób, w jaki przedstawiał swoje nagie postaci.Klimt nie bał się zobrazować nagiej kobiety. Przedstawione przez niego kobiety, takie jak kobieta w Hope I, mają kręcone, pozbawione kontroli włosy. Włosy cielesne, zwłaszcza włosy łonowe, nie były postrzegane jako piękne kobiece, więc Klimt pokazał nowy sposób postrzegania nagiej kobiety w obrazie z Hope I.

Erotyzm Klimta

Ten nowy styl kompozycji Klimta, który zawierał nagie, smukłe, uwodzicielskie ciała, wywołał kontrowersje między Klimtem i Austriakami. Widzieli obrazy Klimta jako seksualne i skandaliczne, a ich konserwatywne przekonania zdawały się kolidować z tym, co Klimt próbował przekazać w swoich dziełach. Kobiety malowane przez Klimta, były pokazywane jako piękne, silne. Ta „nowa kobieta” była szokiem dla mieszkańców Austrii, ale jest także jednym z powodów, dla których Gustav Klimt stał się tak znanym, odnoszącym sukcesy artystą, który wywarł wielki wpływ na świat sztuki.

 

 

%d bloggers like this: